جراحی بینی | عمل بینی | جراحی زیبایی

patient14-rhinoplasty111
 

جراحی رینوپلاستی بینی اشاره به جراحی پلاستیک بینی دارد که اغلب توسط افراد تحت عنوان “عمل بینی” شناخته می‌شود. “جراحی بینی ثانویه” یا عمل دوباره بینی به عملی گفته می‌شود که در آن، بینی به‌منظور تغییر شکل و یا تغییر عملکرد پس از جراحی اولیه، مجدداً تحت عمل ترمیمی قرار می‌گیرد. بعضی مواقع به دنبال اولین عمل جراحی بینی نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود. به‌عنوان‌مثال ممکن است روی بینی ناصافی‌های بسیار مختصری ایجاد شود و یا افتادگی نوک بینی پیدا کند و یا نوک بینی پهن باشد و یا غضروف‌های دو طرف نوک بینی عدم تقارن داشته باشند و یا سوراخ‌های بینی نامساوی باشد و یا به دنبال عمل زیبایی از داخل هنوز انحراف بینی باقی‌مانده باشد و بیمار مشکل تنفسی داشته باشد.

شما از طریق مهارت دکتر جعفری پور، جراح زیبایی بینی، بهبود قابل‌توجهی را می‌توانید با جراحی بینی ثانویه یا عمل دوباره بینی به دست آورید. مهم است توجه داشته باشید که با توجه به پیچیدگی‌های این روش، عمل جراحی‌ترمیم بینی، می‌تواند به دو تا سه بار عمل نیاز داشته باشد. زمان اضافی موردنیاز این فرایند، همراه با استفاده از گرافت یا دیگر تکنیک‌های خاص مورداستفاده در طول درمان، می‌تواند هزینه‌های این روش درمانی را افزایش دهد.

40

چرا جراحی زیبایی بینی ثانویه، نیاز می‌شود؟


درصورتی‌که پس از عمل جراحی اولیه، هنوز ناهماهنگی‌هایی وجود داشته باشد یا اختلالاتی به‌تازگی ایجاد شده باشد و یا شرایط بیمار بدتر گردیده باشد، عمل زیبایی بینی ثانویه یا عمل دوباره بینی برای بیماران درخواست می‌شود. ممکن است در اثر عارضه‌های پیش‌بینی نشده و یا مانورهای نادرست جراح، ناهماهنگی‌هایی در بینی ایجاد شود، همچنین ممکن است ویژگی‌های بینی با دیگر ساختارهای صورت، تناسب و هماهنگی نداشته باشند. رایج‌ترین دلیل برای انجام عمل جراحی ترمیم بینی، بدتر شدن شرایط تنفسی بیمار است. متخصص جراحی زیبایی بینی، به‌دقت به درخواست شما گوش می‌دهد. سپس ساختار بینی شما را از داخل و بیرون به‌دقت ارزیابی می‌کند. فرایند درمان با جزئیات دقیق و ظریف آن باید طرح‌ریزی و مشخص شود، این کار نیاز ما را به اصلاحات بیشتر در آینده کاهش می‌دهد.

جراحی زیبایی بینی ثانویه در مقابل رینوپلاستی اولیه


  عمل ترمیمی بینی یا عمل دوباره بینی اغلب بسیار پیچیده‌تر و مشکل‌تر از جراحی اولیه می‌باشد. همیشه  اولین جراحی زیبایی بینی، بهترین زمان برای رسیدگی به همه مسائل بینی چه ازلحاظ زیبایی و چه ازلحاظ عملکردی، محسوب می‌شود. بااین‌حال با استفاده مناسب از تکنیک‌های پیشرفته جراحی و همچنین تخصص و مهارت جراح، جراحی ترمیمی بینی نیز می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد.

اکثر جراحانی که در رینوپلاستی تخصص دارند، تجربه‌های لازم در خصوص عمل پیچیده ترمیمی بینی را نیز دارا هستند و می‌توانند به نگرانی‌های بیمار خود به‌خوبی رسیدگی نمایند. البته، همانند جراحی زیبایی بینی اولیه، انتظارات و اهداف شما از عمل، باید مناسب و واقع‌بینانه باشد، شما باید جزئیات مورد انتظار خود را به‌طور کامل با جراح در میان بگذارید. همراه داشتن عکس ظاهر بینی خود، قبل از عمل اولیه می‌تواند مفید باشد. ممکن است جراح سوابق عمل قبلی و سوابق پزشکی شما را درخواست نماید، اگرچه این موضوع اجباری نیست.

مشکلات متداولی که نیاز به جراحی ترمیمی بینی یا عمل دوباره بینی دارند


  • انسداد راه هوایی بینی
  • افتادگی غضروف یا استخوان بینی
  • مصنوعی شدن ظاهر بینی (جراحی افراطی زیبایی بینی)
  • افتادگی دریچه خارجی و داخلی بینی
  • بدتر شدن تقارن بینی
  • کاهش و یا افزایش ناکافی ارتفاع خلفی بینی (ارتفاع پل و یا برآمدگی بینی)
  • شکل دادن ناقص بینی (تغییر نامناسب ظاهر بینی ازلحاظ زیبایی)
  • کوچک شدن و یا بزرگ شدن بیش‌ازحد نوک بینی
  • باریک شدن بیش‌ازحد نوک بینی
  • ایجاد بافت ضخیم اسکار به‌صورت داخلی و یا خارجی

کاندیدای مناسب برای جراحی ترمیمی بینی


بعضی وقت‌ها مشکلات ناشی از رینوپلاستی اولیه، جزئی هستند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را اصلاح کرد. اما اگر بعد از عمل جراحی بینی اختلال عمده‌ای در بینی به وجود آمده باشد، به تخصص و مهارت بیشتری نسبت به جراحی اولیه نیاز است. زیرا که آناتومی طبیعی و ساختار بینی دستخوش تغییرات شده است. بافت‌های ساده‌ای که قبل از جراحی اولیه وجود داشتند، اکنون با بافت اسکار پرشده‌اند، درنتیجه تغییر موقعیت غضروف و استخوان باقی‌مانده دشوار خواهد شد. با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته و سال‌ها تجربه و مطالعه علمی، دکتر جعفری پور می‌توانند به‌طور قابل‌توجهی و گاهی اوقات به‌طور چشمگیری، ظاهر و عملکرد بینی بیمار را بهبود بخشند.

معمولاً در این‌گونه موارد بعد از گذشت زمان معین که ورم بینی بعد از جراحی کم می‌شود و شکل واقعی عمل پیدا می‌شود (یک سال بعد از جراحی) با توجه به صحبت‌های مابین جراح و بیمار و پس از ارزیابی خطرات و سودهای عمل مجدد بینی این عمل مجدد که به نام‌های مختلف ازجمله عمل دوباره بینی، ترمیمی، روتوش و یا رینوپلاستی ثانویه گفته می‌شود، انجام می‌شود. اگر عمل دوباره بینی (ترمیم) به‌دقت برنامه‌ریزی شود و صبر و حوصله‌ی بیمار و پزشک را همراه داشته باشد نتیجه‌ی بسیار مطلوب حاصل خواهد شد. عمل دوباره بینی باید توسط جراح بسیار باتجربه انجام شود تا نیاز به عمل‌های جراحی سوم و چهارم پیدا نشود.
درهرصورت بیماران نباید نگران باشند، اگر در جراحی اول جراح خوب برنامه‌ریزی کرده باشد معمولاً نیاز به عمل دوباره بینی پیدا نمی‌شود اما در 5% موارد با تمام پیش‌بینی‌ها امکان نیاز به عمل دوباره بینی(ترمیم) می‌شود که اگر آن‌هم به‌خوبی انجام شود، مشکل بیمار کاملاً حل می‌شود.

عمل جراحی ترمیمی بینی


با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنیک‌های جراحی بینی ثانویه ، جراح تلاش می‌کند تا بینی را بازطراحی کند، بنابراین ظاهر بینی طبیعی شده و عملکرد آن اصلاح می‌شود. همچنین بینی به تقارن رسیده و نسبت به سایر اجزاء صورت، هماهنگی خود را به دست می‌آورد.  برای انجام این کار، جراح باید غضروف و استخوان بینی را تغییر شکل دهد تا ساختار بینی بازسازی‌شده و بینی جدید شکل بگیرد. معمولاً دوره بهبودی جراحی زیبایی بینی ثانویه، بیشتر از دوره بهبودی جراحی قبلی، طول نخواهد کشید. همانند جراحی اولیه، بعد از عمل، مقداری کبودی و تورم ایجاد خواهد شد، اما در عرض چند هفته همانند جراحی‌های دیگر فروکش خواهد نمود.

روش‌ها جراحی ترمیمی بینی یا عمل دوباره بینی


تغییرات لازم در جراحی زیبایی بینی ثانویه را می‌توان از طریق روش “بسته” یا “باز” انجام داد. به‌طورمعمول، اگر تغییرات عمده ساختاری موردنیاز باشد، روش جراحی باز انتخاب خواهد شد. اصلاحات جزئی را می‌توان از طریق تکنیک جراحی “بسته” انجام داد.

در روش جراحی بسته، جراح فقط از طریق برش داخلی (endonasal) به ساختاری که نیاز به تغییر دارد، دسترسی پیدا خواهد کرد.در جراحی زیبایی بینی باز، علاوه بر آن، پوست بین دو سوراخ بینی (columella)  نیز به‌منظور بلند کردن پوست بینی، برش داده می‌شود، درنتیجه جراح برای تغییرات لازم، دسترسی مستقیم‌تری به سازه‌های بینی خواهد داشت. تصمیم به استفاده از هر یک از این روش‌های باز یا بسته،  درترمیم ثانویه بینی به نظر جراح بستگی دارد، هرکدام از این روش‌ها نقاط قوت و ضعف خود را دارند.

اغلب برای دست‌یابی به نتیجه دلخواه در خصوص زیبایی و عملکرد بینی، پیوند غضروف (برداشت بخش‌هایی از غضروف تیغه بینی، گوش، یا دنده به‌منظور اصلاح غضروف بینی) در جراحی زیبایی بینی ثانویه لازم می‌باشد. معمولاً در جراحی اولیه بینی، بخش زیادی از غضروف سپتوم (تیغه) حذف می‌شود. کافی نبودن غضروف سپتوم باعث می‌شود، برای پیوند نیاز به غضروف گوش و یا دنده‌ها داشته باشیم. سپس این قطعات غضروفی به شکل و حالتی درمی‌آیند که قادر باشند با ساختار بینی خود را هماهنگ سازند.

همانند جراحی زیبایی اولیه بینی ، جای کمی برای خطای جراح وجود دارد، بنابراین بسیار مهم است که شما جراح متخصصی را انتخاب کنید که در حرفه خود متبحر باشد و در خصوص تکنیک‌های جراحی ثانویه از تجربه و دانش گسترده‌ای برخوردار باشد.

به‌منظور کاهش نیاز به عمل‌های اصلاحی بعدی و اطمینان از نتیجه موفقیت‌آمیز عمل، بهتر است به دنبال جراح پلاستیکی باشید که در جراحی زیبایی بینی و رینوپلاستی ترمیمی از تخصص بالایی برخوردار باشد.

نتیجه


خواسته‌های بیمار برای تغییر ظاهر بینی خود، همیشه در نظر گرفته می‌شود، اما اغلب اوقات عواملی همچون: ساختار و ضخامت بافت پوست، مقدار بافت اسکار ناشی از عمل جراحی قبلی و تناسبات صورت بیمار، ممکن است بر نتیجه عمل تأثیر بگذارند. هر یک از این عوامل، نقش مهمی درنتیجه جراحی رینوپلاستی ثانویه بازی می‌کنند.


.

پرسش و پاسخ