جراحی بینی | عمل بینی | جراحی زیبایی

varam

بروز ورم بینی و تورم بعد ازهر گونه جراحی غیرقابل ‌اجتناب است و عمل جراحی (رینوپلاستی) نیز از این قاعده مستثنی نیست. عمل جراحی بینی در هر فردی متفاوت است. برای دستیابی به نتایج مطلوب، در بعضی از عمل‌های جراحی بینی لازم است که استخوان‌های بینی در حين عمل شکسته و یا تغییراتی در آن‌ها ایجاد شود. عمل‌هایی که در آن‌ها استخوان بینی دستکاری شود منجر به بروز ورم التهابی بینی و کبودی بینی بعد از جراحی می‌شوند که این تورم ممکن است تا چند هفته بر روی پوست باقی بماند. دستورالعمل‌هایی را که توسط جراح جهت کاهش ورم التهابی بینی در اختیار شما قرار می‌گیرد را دنبال کنید.

ورم و کبودی از جمله عوارض کاملاً طبیعی پس از جراحی بینی به حساب می‌آید. در کلینیک دکتر جعفری پور دستورالعمل‌های لازم برای رفع و درمان ورم و کبودی نوک و اطراف بینی و کبودی زیر چشم به شما داده می‌شود تا با اطمینان کامل و در کوتاه‌ترین زمان این علائم برطرف گردند و شما نتایج نهایی جراحی خود را مشاهده کنید. برای طرح سؤالات خود و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 36266851-031 تماس حاصل نمایید

دستورالعمل‌های پس از جراحی جهت کاهش تورم


varam1

دو هفته قبل از عمل تغییرات را آغاز کنید. در مورد تغییراتی که باید در مصرف داروهای خود داشته باشید قبل از انجام جراحی به‌ خوبی مطلع شوید. این تغییرات مستلزم تلاش هماهنگ و منسجم پزشک  شما یا هر متخصص دیگری که آن را ملاقات کنید و جراحتان می‌باشد. داروها موجب ایجاد تغییراتی می‌شوند که ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در طی عمل جراحی و دشواری‌هایی پس از جراحی نظیر التهاب و کبودی بینی بیشتر و طولانی‌مدت گردد.

مصرف داروهای بدون نسخه را متوقف کنید. جراح می‌داند که آیا شما می‌توانید به مصرف برخی عامل‌ها (کنشگرها) نظیر استامینوفن ادامه دهید یا خیر. لازم است که به خیلی چیزها اما نه به همه‌چیز پایان دهید. جراح به شما خواهد گفت که اجازه مصرف چه چیزهایی را دارید.

مصرف تمامی مکمل‌های گیاهی را متوقف کنید. دو تا سه هفته قبل از جراحی مصرف مکمل‌های گیاهی بایستی متوقف شود. شاید بهتر باشد که در این زمان از مصرف تمامی محصولات و مکمل‌های گیاهی پرهیز شود. جراح دقیقاً به شما خواهد گفت که چگونه دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.

غذای سالم بخورید 

غذای سالم روند التیام را بهبود و میزان التهاب و کبودی بینی را کاهش می‌دهد. این بدین معناست که بایستی تا آنجا که ممکن است قبل از عمل جراحی هر چه زودتر به این کار اقدام کنید و در طول دوره بهبود پس از جراحی نیز به انجام آن ادامه دهید.

از سیگار کشیدن و مصرف الکل اجتناب نمایید

 اگر سیگاری هستید باید چند هفته قبل از عمل جراحی، از سیگار کشیدن خودداری کنید.

استفاده از کمپرس‌های سرد

 به‌ محض رسیدن به خانه فوراً شروع به استفاده از کمپرس‌های سرد در اطراف بینی کنید. کمپرس سرد را در اطراف چشم، بر روی چشم، پیشانی و گونه‌ها و اطراف بینی قرار دهید. از قرار دادن یخ به طور مستقیم بر روی بینی خودداری کنید. این اقدام گام مهمی برای کاهش ورم و کبودی بینی بعد از عمل می‌باشد.

زیر سر را بالا نگه ‌دارید

 بسیار مهم است که طی این دوره از جمله در زمان استراحت و خواب سر خود را همواره بالاتر از قلب نگه دارید. از خم شدن نیز پرهیز کنید. این کار جهت کاهش میزان ورم و کبودی بینی ایجادشده، حائز اهمیت است.

پانسمان‌ها را به حال خود رها کنید

 چسب بینی، اسپیلینت (گچ) و پک بینی احتمالاً ناراحت‌کننده و آزاردهنده هستند. این وسایل به ‌طور دقیق توسط جراح بر روی بینی گذاشته می‌شوند و از آنها جهت بهبود روند ترمیم و کاهش التهاب و کبودی بینی استفاده می‌گردد. هر چند که این‌ها اذیت کننده هستند اما بهترین راه برای کاهش ورم و کبودی بینی، رها کردن آنها در حالت خود است.

پیاده‌روی کنید

 ممکن است زیاد حس و حال قدم زدن، نداشته باشید اما از جای خود بلند شوید و به ‌آرامی راه بروید. این کار می‌تواند به کاهش میزان ورم و کبودی بینی کمک می‌کند. هر چه زودتر شروع به پیاده‌روی کنید بهتر است. پیاده‌روی مانع شکل‌گیری لخته خونی می‌شود و ورم و کبودی بینی را کاهش می‌دهد.

داروهای تجویزشده را طبق دستورالعمل مصرف کنید

 دستورالعمل‌های پزشک را در مصرف هر یک از داروهایی که جهت کاهش درد و تورم بعد از جراحی بینی تجویز شده‌اند، دنبال کنید. هیچ دارویی را بدون توصیه جراح مصرف نکنید.

در بهداشت فردی خود تغییر ایجاد کنید

 تا وقتی‌که بانداژ بر روی بینی قرار دارد به ‌جای دوش گرفتن، آبتنی کنید. بخار و رطوبت بیش ‌از حد، می‌تواند باعث شُل شدن بانداژ و گچ و پانسمان بینی شود و نحوه و روند التیام بافت‌ها را تغییر دهد.

فشار بی‌مورد بر روی بینی وارد نکنید

ایجاد فشار ناگهانی، ضربه زدن و یا نیرو وار دکردن بر روی قسمت‌های آسیب‌دیده بینی می‌تواند باعث تشدید التهاب و کبودی بینی بعد از عمل شود و در روند بهبودی و التیام آن اختلال ایجاد کند.

 فین نکنید

 بعد از عمل جراحی بینی، شما گرفتگی و فشار زیادی را در مجاری بینی خود احساس می‌کنید؛ اما فشار زیادی که در اثر فین کردن به بینی شما وارد می‌شود، می‌تواند به بخیه‌ها و بافت‌های بینی شما آسيب وارد کند و باعث شديدتر شدن ورم و کبودی بینی و به تأخیر افتادن روندترمیم و بهبودی بینی گردد.

از بالا کشیدن بینی خود با واردکردن فشار زیاد، مانند زمانی که دچار آبریزش بینی هستید، خودداری کنید

 این کار فشار زیادی بر روی بینی ایجاد می‌کند و موجب بروز التهاب و کبودی بینی می‌شود. همچنین این کار باعث جابه‌جا شدن پانسمان و بانداژ روی بینی می‌شود و در روند بهبودی آن اختلال ایجاد می‌کند.

سعی کنید که عطسه نکنید

اگر نمی‌توانید عطسه نکنید، باید سعی کنید که فشار آن را از دهان خود خارج کنید دقیقاً مثل حالت سرفه کردن. حتی خندیدن و لبخند زدن شدید هم می‌تواند موجب تغییر در وضعیت عضلات و لیگامنت‌هایی شود که از بینی حمایت می‌کنند و این کار می‌تواند باعث وارد شدن فشار بر روی بینی در محل جراحی شود.

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

با استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب و پوشش‌های حمایت‌کننده، همیشه از پوست خود در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت نمایید.

 از وارد نمودن فشار بر روی بینی خودداری کنید

 برای جلوگیری از وارد شدن فشار بر روی بینی، باید اقداماتی را حداقل تا 4 هفته پس از عمل جراحی انجام دهید. ممکن است جراح بسته به وسعت جراحی، به مدت‌زمان بیشتری نیاز داشته باشد. در طول این مدت از عینک و عینک آفتابی استفاده نکنید چراکه بر روی بینی فشار وارد می‌کنند.

به لباس پوشیدن خود توجه نمایید. سعی کنید حداقل به مدت 4 هفته و در صورت توصیه جراح، برای مدت‌زمان بیشتری از پوشیدن لباس‌هایی که از سر پوشیده می‌شوند خودداری کنید. پیراهن و بلوزهایی را انتخاب کنید که دکمه‌های آن از جلو باز می‌شوند. در طول این زمان از پوشیدن ژاکت و پلوور اجتناب کنید.

با احتیاط ورزش کنید

 به تمرینات ورزشی خود ادامه دهید اما در صورتی ‌که برنامه ورزشی شما شامل فعالیت‌های دشوار است که بر روی بینی فشار وارد می‌کنند برنامه ورزشی خود را تعدیل نمایید. هر چند که ممکن است به این فکر نکرده باشید اما بعضی از تمرینات ورزشی که حرکات بالا و پایین شدن در آن‌ها وجود دارد می‌تواند موجب آسیب‌دیدگی بافت بینی شود و یا بینی آن‌گونه که باید ترمیم نشود.

ورم و کبودی تا چه مدت پس از جراحی باقی می ماند؟


در واقع جراحی پلاستیک بینی یا رینوپلاستی روشی است که به زمان نیاز دارد. بهبود تورم و التهاب بسته به آنچه که دقیقا انجام شده (برداشت یا تراش استخوان، فقط برداشت غضروفی، سپتپلاستی، پیوند و غیره) مدت زمان متفاوتی طول می کشد. برای چندین هفته یا چند ماه پس از جراحی زیبایی بینی کاملا طبیعی است که تورم قابل توجهی داشته باشید. تا زمانی که نشانه های بیرونی عفونت یا علائم ناراحتی وجود نداشته باشد. جراح شما قادر خواهد بود تا به شما اطمینان دهد که این مشکلات به طور عادی حل می شوند. صبور باشید و با جراح تماس داشته باشید تا از بهبودی کامل خود اطمینان حاصل کنید.


.

مطب : ایران - اصفهان - خیابان توحید- چهارراه پلیس- مجتمع ماکان 3 طبقه4- واحد 19

تلفن: 36266851-031

تلگرام 0098-9130148085

email : info@drjafaripour.com
.

تمام حقوق سایت برای دکتر جعفری پور محفوظ است

پرسش و پاسخ