جراحی بینی | عمل بینی | جراحی زیبایی

بسیاری از ما، دچار آسیب‌دیدگی‌های جزئی در ناحیه بینی هستیم، که البته مشکل چندانی برایمان ایجاد نمی‌کنند. اما اگر آسیبی که اخیراً دچار آن شده‌ایم، ما را در مورد بیشتر شدن مشکل بینی‌مان نگران کرده باشد، چه باید بکنیم؟

دکتر جعفری پور در زمینه اعمال اولیه و اصلاحی جراحی پلاستیک بینی تخصص داشته و مدت‌ها است که بر درمان‌های سر، صورت و گردن و خصوصاً شکستگی بینی تمرکز دارد. وی معتقد است که با محدود کردن فعالیت‌هایش در زمینه جراحی پلاستیک به جراحی‌های صورت می‌تواند نتایج بی‌نظیر مورد انتظار بیمارانش را به دست آورد.

مراجعه به پزشک برای معاینه بینی


اولین مرحله ارزیابی وضعیت بینی، مراجعه به یک پزشک باتجربه در زمینه ارزیابی این نوع آسیب‌دیدگی صورت است. مراجعه به مطب پزشک (یا یک کلینیک مراقبت‌های اورژانس و یا اورژانس یک بیمارستان) بهترین کاری است که می‌توان در مرحله اول انجام داد. اگر احتمال شکستگی بینی وجود داشته باشد بیمار به یک متخصص گوش و حلق و بینی یا جراح پلاستیک صورت ارجاع داده می‌شود، زیرا این متخصصان آموزش‌های گسترده‌ای در خصوص ارزیابی و درمان آسیب‌های بینی و صورت دیده‌اند. جراحی بینی یک انتخاب معمول و متداول برای مواقعی است که ظاهر نامناسب بینی به خاطر پوست ضخیم ایجاد شده باشد. از این تکنیک می توان به همراه عمل جراحی زیبایی استاندارد بینی در مواردی استفاده کرد که سر بینی یا پیاز آن به خاطر پوست ضخیم بسیار ضخیم باشد. در اغلب مواقع از این روش برای درمان مشکلات بینی به خاطر ایجاد آکنه روزاسه استفاده می‌شود. آکنه روزاسه یک عامل باکتریایی است که باعث ایجاد منافذ در پوست فرد می شود و در نتیجه آن تعداد زیادی جوش قرمز بر روی پوست فرد بیمار ایجاد می شود. در این شرایط روش درمانی مناسب استفاده از عمل جراحی بینی با لیزر است. در حالت‌هایی که فرد دچار شکستگی بینی شده، عمل لیزری بینی مناسب نیست و کاربردی ندارد .

نشانه‌ها و علائم شکستگی بینی


گاهی اوقات شکستگی بینی کاملاً مشخص است. معمولاً یکی از نشانه‌های اصلی شکستگی بینی بیشتر شدن انحراف آن نسبت به قبل است. البته تورم نامتقارن پوست باعث می‌شود انحراف بینی بیشتر از آنچه واقعاً هست دیده شود، که این تشخیص انحراف بینی را مشکل می‌کند.

باید توجه داشت که، وجود کبودی، نشانه قطعی شکستگی بینی نیست. اغلب معاینه دقیق بینی وجود نشانه‌های ظریف‌تر شکستگی آن، از جمله جابجایی قابل لمس استخوان‌ها در امتداد خط شکستگی، را آشکار می‌کند. مشخص شده که ضربه علاوه بر شکستن استخوان بینی می‌تواند به غضروف آن هم آسیب بزند. در این حالت ممکن است تیغه بینی ترک برداشته یا تغییر جهت دهد و یا غضروف بیرونی بینی (غضروف جانبی بالایی) از استخوان بینی جدا شود.

در شکل زیر، طرف پایینی پل بینی بیمار آسیب دیده است، که این باعث شده بینی او دچار بدشکلی بینی زین اسبی شود. دلیل این امر ترک خوردن تکیه‌گاه تیغه بینی در آن بخش از پل بینی بود.

14

بررسی بینی از لحاظ وجود هماتوم تیغه


بخش دیگری از معاینه اولیه عبارت است از جستجوی داخل بینی برای یافتن هرگونه نشانه‌ای از آسیب‌دیدگی تیغه بینی. در موارد آسیب‌دیدگی حاد می‌بایست از عدم وجود هماتوم تیغه بینی اطمینان حاصل کرد. هماتوم تیغه بینی عبارت است از جمع شدن خون زیر پوست روی تیغه بینی. این وضعیت در صورتی اتفاق می‌افتد که در حین یک ترومای حاد یکی از رگ‌های خونی تیغه بینی آسیب ببیند. این خون باید تخلیه شود، زیرا ممکن است عفونی شده و با تخریب غضروف تیغه بینی باعث شود بینی به طور دائم دچار بدشکلی زین اسبی شود.

آیا شکستگی بینی می‌تواند باعث انحراف تیغه بینی شود؟


امکان منحرف شدن تیغه بینی به خاطر شکستگی بینی وجود دارد. یکی از نشانه‌های بروز چنین مشکلی، کم شدن قابل توجه جریان هوا در یک یا هر دو طرف بینی است. معمولاً بینی بعد از آسیب‌دیدگی تا حدودی دچار گرفتگی می‌شود (که ناشی از تورم مخاط بینی است) بنابراین برای تعیین اینکه تیغه بینی دچار انحراف شده است یا خیر می‌بایست بینی به طور کامل معاینه شود. بسته به شدت انحراف و علائم بیمار، می‌توان انحراف تیغه بینی را در کنار عمل بینی شکسته ، و یا جدا از آن، درمان کرد.

آیا برای ارزیابی شکستگی بینی به سی‌تی‌اسکن یا عکس رادیولوژی هم نیاز است؟


گاهی اوقات، پزشک برای ارزیابی بیشتر شکستگی بینی، دستور به گرفتن یک عکس رادیولوژی یا اسکن ناحیه صورت می‌دهد. لازم به ذکر است که برای ارزیابی همه آسیب‌دیدگی‌های بینی به تصویربرداری رادیولوژی نیاز نیست. در بعضی از انواع آسیب‌ها، برای اطمینان از عدم وجود سایر شکستگی‌های صورت که تشخیص آن‌ها تنها با معاینه دشوار است از سی‌تی‌اسکن استفاده می‌شود.

سی‌تی‌اسکن زیر، بینی بیماری را نشان می‌دهد که به تازگی دچار شکستگی شده است:

15

توجه داشته باشید که استخوان سمت راست بینی بدون جابجایی شکسته شده و استخوان سمت چپ بینی هم دچار یک شکستگی فرورفته شده است.‌ همچنین می‌توان دید که پوست قرار گرفته بر روی سمت چپ بینی (لایه خاکستری قرار گرفته بر روی استخوان سفید) به دلیل تورم موقتی ناشی از آسیب‌دیدگی ضخیم‌تر دیده می‌شود.

آیا همه شکستگی‌های بینی نیاز به ترمیم دارند؟


پس از تأیید شکستگی بینی توسط جراح پلاستیک صورت یا متخصص گوش و حلق و بینی، نوبت به شخص کردن این موضوع می‌رسد که آیا شکستگی با جابجایی استخوان‌های بینی یا به هم خوردن راستای آن‌ها همراه بوده است یا خیر. گاهی اوقات استخوان‌های بینی می‌شکنند اما جابجا نمی‌شوند. در این حالت نیاز به اقدامی نبوده و تنها باید اجازه داد استخوان‌های بینی خود به خود التیام بیابند. معمولاً پزشک بینی را گچ می‌گیرد تا در طول دوره بهبودی از استخوان‌های آن محافظت شود و از مزایای درمان شکستگی بینی بهره مند گردد .

برای برگرداندن استخوان‌ها به جای اولشان چقدر فرصت داریم؟


عموماً  اگر استخوان‌ها تغییر جهت داده یا جابجا شده باشند برای درمان از روش جا اندازی بسته شکستگی بینی استفاده می‌شود. بعد از شکستگی استخوان‌های بینی چند هفته برای اصلاح آسیب‌دیدگی فرصت هست. لبه‌های استخوان‌ها به تدریج در طول یک دوره 6 هفته‌ای به هم جوش می‌خورند. اتصال استخوانی اولیه فیبری بوده اما به تدریج سخت می‌شود. بهترین کار این است که استخوان‌های بینی شکسته در طول دو هفته اول بعد از آسیب‌دیدگی اولیه جا انداخته شوند.

نحوه ترمیم شکستگی بینی با استفاده از جا اندازی بسته


همانطور که پیشتر گفته شد، شکستگی بینی معمولاً با روش جا اندازی بسته درمان می‌شود. در اینجا واژه «بسته» به این موضوع اشاره دارد که در این روش برای جابجا کردن استخوان‌های بینی به هیچگونه برشی نیاز نیست. روش‌ هر جراح برای انجام جا اندازی بسته کمی با روش‌های جراحان دیگر متفاوت است.‌ در اینجا، هدف اصلی جابجا کردن استخوان(های) شکسته و قرار دادن آن‌ها در وضعیت صحیحشان است. در کل، در این روش یک وسیله کُند جراحی در درون بینی قرار داده شده و جراح با کمک آن استخوان شکسته را در وضعیت صحیح آن قرار می‌دهد.

ترمیم شکستگی بینی تنها چند دقیقه طول می‌کشد. این عمل را می‌توان در یک اتاق جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام داد که این باعث می‌شود بیمار اصلاً چیزی را حس نکند. همچنین می‌توان این درمان را در یک مطب و با استفاده از یک کرم بی‌حس کننده موضوعی ( که با استفاده از تکه‌های پنبه در درون بینی مالیده می‌شود) به همراه تزریق داروی بی‌حسی انجام داد.

گچ که در پایان عمل روی بینی قرار داده می‌شود، معمولاً حدود یک هفته روی بینی باقی می‌ماند. نقش اصلی گچ، محافظت از بینی و جلوگیری از جابجایی استخوان‌های بینی و قرار گرفتن آن‌ها در یک وضعیت نادرست است.


.

مطب : ایران - اصفهان - خیابان توحید- چهارراه پلیس- مجتمع ماکان 3 طبقه4- واحد 19

تلفن: 36266851-031

تلگرام 0098-9130148085

email : info@drjafaripour.com
.

تمام حقوق سایت برای دکتر جعفری پور محفوظ است

پرسش و پاسخ