جراحی بینی | عمل بینی | جراحی زیبایی

وجود قوز روی بینی می‌تواند یکی از ویژگی‌های خانوادگی و بر اثر عوامل ارثی باشد و یا بر اثر تروما (ضربه به بینی) ایجاد شده باشد. ممکن است بر اثر یک آسیبی که شخص اخیرا دیده است، قسمت پایینی بینی ضربه شدیدی خورده و صاف شده باشد و از قسمت بالای ضربه خورده در بینی، قوز ایجاد شده باشد و یا ممکن است بر اثر یک آسیب در دوران کودکی، مراکز رشد میکروسکوپی در استخوان و غضروف بینی دچار تغییراتی شده باشند و در نتیجه شکل بینی تغییر کرده باشد. در مواردی که قوز بینی، بر اثر عوامل ارثی است، برآمدگی بینی بیشتر شامل غضروف است تا استخوان. یکی از مهم‌ترین کارهایی که در حین عمل جراحی بینی انجام می‌شود، برداشتن قوز بینی از روی تیغه‌ی بینی است. ظاهر برآمده و قوزدار بینی همیشه هم به خاطر وجود بافت اضافه روی تیغه‌ی بینی نیست، در برخی از موارد فرورفتگی پیشانی و به  علت فرورفتگی بینی موجب می‌شود که ظاهر بینی طوری به نظر بیاید ک دارای قوز است. کلیدی‌ترین نکته در درمان فرورفتگی بینی و پیشانی این است که ساختاری در این ناحیه ایجاد شود که دقیقا با خصوصیات آناتومی و بینی همخوانی داشته باشد و هم از زاویه روبه‌رو و هم زاویه کناری، ظاهری زیبا و طبیعی ایجاد کند. در صورتی که جراح بتواند این عمل را به نحو صحیح انجام دهد، قطعاً بیمار به نتایج دلخواه خود دست خواهد یافت و ظاهر قوزدار بینی برطرف می‌شود. جراحی بینی یک انتخاب معمول و متداول برای مواقعی است که ظاهر نامناسب بینی به خاطر پوست ضخیم ایجاد شده باشد. از این تکنیک می توان به همراه عمل جراحی زیبایی استاندارد بینی در مواردی استفاده کرد که سر بینی یا پیاز آن به خاطر پوست ضخیم بسیار ضخیم باشد. در اغلب مواقع از این روش برای درمان مشکلات بینی به خاطر ایجاد آکنه روزاسه استفاده می‌شود. آکنه روزاسه یک عامل باکتریایی است که باعث ایجاد منافذ در پوست فرد می شود و در نتیجه آن تعداد زیادی جوش قرمز بر روی پوست فرد بیمار ایجاد می شود. در این شرایط روش درمانی مناسب استفاده از عمل زیبایی بینی با لیزر است. در حالت‌هایی که فرد دچار شکستگی بینی شده، عمل بینی با لیزر مناسب نیست و کاربردی ندارد . سن جراحی بینی وجود ندارد. کمترین سنی که می‌توان در آن جراحی بینی را انجام داد ۱۵ تا ۱۷ سالگی در زنان و ۱۷ تا ۱۹ سالگی مناسب برای عمل بینی آقایان است زیرا در این سن رشد بینی کامل شده است. بطور کلی، بینی مردان دارای پوست ضخیم‌تری است بطوری که پس از جراحی بطور متفاوتی نسبت به زنان حالت می‌گیرد، که این عامل مهم می‌تواند روند کلی  سن عمل بینی  و تغیر شکل را تغییر دهد.

قوز پنهان بینی به روش درمانی مشابهی نیاز دارد. یعنی با بالا بردن نوک بینی، برآمدگی قوزبینی برطرف می‌شود. هر دو روش جراحی به صورت “جراحی باز” انجام می‌شود. این تکنیک برای دسترسی به غضروف نوک بینی استفاده می‌شود.

دکتر جعفری پور در عمل جراحی رفع قوز بینی تخصص دارد. او در ابتدا با یک جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه کامل و دقیق کار خود را آغاز می‌کند. وقتی بیماران بعد از عمل جراحی رینوپلاستی ، برای اولین بار خودشان را در آینه می‌بینند، در اولین نگاه، بسیار شگفت‌زده می‌شوند.

تشخیص قوز بینی


قوز یا برآمدگی بینی معمولا جزء یکی از سه دسته‌بندی مقابل است: قوز یا بر آمدگی “واقعی” ، “کاذب” یا “پنهان”. این که قوز بینی شما جزء کدامیک از دسته‌بندی‌های گفته شده باشد، تعیین می‌کند که جراح شما در حین جراحی رفع قوز بینی چه کاری باید انجام بدهد.

برای مثال برای برطرف کردن قوز کاذب بینی می‌توان برآمدگی نوک بینی را اصلاح کرد. در واقع در این مواردی نیازی به انجام جراحی رفع قوز بینی و برش برآمدگی بینی نیست، بلکه برای برطرف کردن حالت قوزدار بینی، لازم است در جراحی قوز بینی ، جراح نوک بینی استخوانی را کمی ‌برجسته کند یا (در صورتی که انحراف دارد) کمی ‌آن را بچرخاند تا شکل بینی اصلاح شود.

13

“قوز واقعی” بینی –  طول برآمدگی نوک بینی با فاصله بین لب و بینی برابر است.

14

“قوز کاذب بینی” – طول برآمدگی نوک بینی کمتر از فاصله بین لب و بینی است.

15

“قوز پنهان بینی” – “قوز کاذب بینی” – طول برآمدگی نوک بینی بیشتر از فاصله بین لب و بینی است.

قوز شدید


برداشتن یک قوز بینی بسیار بزرگ و برآمده می‌تواند تا حدودی در تنفس شما اختلال ایجاد کند. در روند برش دادن و تراشیدن برآمدگی روی تیغه‌ی بینی، تا جایی که بینی عقابی ظاهر خوشایندی پیدا کند، ممکن است قسمتی از راه هوایی داخل بینی (دریچه داخلی بینی) نیز تراشیده شود و در نتیجه راه هوایی باریک‌تر شود. از آنجایی که غضروف جانبی فوقانی دقیقا بعد از بالاترین قسمت راه هوایی بینی قرار دارد، قرار دادن گرافت برای بزرگ کردن راه هوایی در این نقطه، بهترین راه حل ممکن به نظر می‌رسد.

ارزیابی کامل و دقیق بینی


علل بروز قوزبینی

گاهی اوقات، قوز بینی استخوانی بسیار بزرگ‌تر از چیزی که هست به چشم می‌آید، چون که در واقع برآمدگی صورت در ناحیه زیر چشم (که به آن ریشه‌ی بینی گفته می‌شود) کم است. در این مواقع یک گرافت غضروفی کوچک برای بالا بردن این ناحیه و رفع تو رفتگی آن، به کار می‌رود. ممکن است قوز بینی بر اثر یک آسیب‌دیدگی در دوران کودکی و ضربه خوردن به یک سوم پایینی بینی ایجاد شده باشد که موجب کاهش ارتفاع سپتوم (تیغه بینی) می‌شود (به این موارد دفورمیتی زینی گفته می‌شود). در این موارد، افزایش ارتفاع سپتوم یا اضافه کردن گرافت غضروفی در قسمت پایینی بینی که دچار تورفتگی شده است، می‌تواند شکل بینی عقابی را اصلاح کند و قوز بینی را برطرف کند.

طی جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه، پزشک تمامی ‌چیزی که باید در مورد برنامه‌ی جراحی و نحوه‌ی اجرای آن بداند را بررسی می‌کند. او فرم بینی شما، را‌ه‌های هوایی داخلی بینی، انعطاف پذیری غضروف بینی و بافت پوست شما را بررسی می‌کند. (پوستی که ضخیم و دارای چربی زیرپوستی زیاد باشد، معمولا نتایج جراحی زیبایی بینی استخوانی را پنهان می‌کند، بنابراین ممکن است گاهی ما به این بیماران توصیه کنیم که جراحی زیبایی بینی انجام ندهند چرا که ممکن است با وجود انجام جراحی و صرف هزینه جراحی بینی استخوانی ، نتیجه‌ی جراحی، توسط پوست ضخیم بیمار کاملا پوشش داده شود و پنهان باشد)

تصمیم‌گیری برای حاملگی بعد از جراحی بینی یا قبل از آن می‌تواند دشوار باشد. در این عمل به جای یک نفر، دو بیمار باید در نظر گرفته شوند و خطرات این روش بیشتر از زمانی است که بیمار باردار یا در حال شیردهی نباشد. بنابراین در این مورد نیز باید با پزشک خود در جلسه مشاوره، مشورت نمایید.

شبیه سازی شکل بینی، قبل و بعد از جراحی

بعد از ارزیابی کامل بینی، دکتر جراح بینی یک مجموعه عکس کامل از صورت شما تهیه می‌کند. او با استفاده از این عکس‌ها و به کمک نرم افزار شبیه‌سازی کامپیوتری، نتایج مورد انتظار از عمل جراحی رفع قوز بینی را به شما نشان می‌دهد. این تصاویر شبیه با نتایج واقعی عمل جراحی هستند و یک دید واقع‌گرایانه از نتایج احتمالی عمل بینی به شما می‌دهند و از این طریق شما می‌توانید بفهمید که چه انتظاراتی از جراحی زیبایی خود می‌توانید داشته باشید. البته پزشک شما، همیشه این هشدار را می‌دهد که تقبل هزینه عمل بینی تصاویر به دست آمده، تنها شبیه‌سازی کامپیوتری هستند و نتایج واقعی عمل ممکن است بسته به نحوه‌ی بهبودی بافت‌های بینی، تا حدودی با این تصاویر تفاوت داشته باشد.

16

تصاویر شبیه سازی شده از نتایج مورد انتظار از جراحی بینی.

در سمت چپ تصویر بینی استخوانی و چانه‌ی بیمار که طی جلسه‌ی مشاوره قبل از عمل جراحی گرفته شده را می‌بینید. در سمت راست، تصویر شبیه‌سازی شده از جراحی زیبایی را مشاهده می‌کنید که شامل بزرگ کردن چانه نیز می‌باشد.

17

نتایج واقعی جراحی بینی

در سمت چپ، تصویر بینی و چانه‌ی بیمار که طی جلسه‌ی مشاوره قبل از عمل جراحی بینی استخوانی گرفته شده را می‌بینید. در سمت راست، نتایج واقعی جراحی زیبایی بینی و  جراحی زیبایی چانه را مشاهده می‌کنید.

روش جراحی


جراحی بسته

در اغلب موارد می‌توان جراحی بینی عقابی را به روش بسته انجام داد. در این روش برش‌های جراحی در داخل بینی ایجاد می‌شوند. این روش جراحی معمولا در حدود 90 دقیقه طول می‌کشد و در صورتی که به جای بیهوشی عمومی ‌با بیهوشی موضعی همراه با تزریق آرام‌بخش به بیمار انجام شود، یک روش غیرتهاجمی‌ محسوب می‌شود.

تورم و کبودی بعد از عمل معمولا ظرف سه تا 5 روز برطرف می‌شود و در روز هفتم، روزی که بیمار برای آخرین چکاب بعد از عمل به پزشک مراجعه می‌کند، ورم بینی کاملا برطرف شده و به فرم جدید خود در آمده است و کاملا آماده است تا در نظر دیگران نمایان شود.

آرام بخش و بیهوشی

قبل از جراحی باید آمادگی‌هایی صورت گیرد. پزشکان معمولا از تزریق آرام‌بخش برای کاهش استرس بیمار و قرار دادن او در یک حالت ریلکس و آرام، استفاده می‌کنند. (این آرام بخش باعث می‌شود که اغلب بیماران در حین جراحی در حال خوابیدن باشند. یک متخصص بیهوشی، ماده‌ی بیهوشی را همراه با داروی مسکن و یک داروی آرام بخش خفیف به شما تزریق می‌کند. سپس پزشک یک بلوک عصبی (داروی مسکن قوی که در دوزهای بسیار دقیق و کم استفاده می‌شود) را نیز به صورت موضعی به شما تزریق می‌کند. بلوک عصبی در ناحیه شبکه عصب‌های سه‌قلو که در اطاف محل انجام جراحی قرار دارند، تزریق می‌شود.

چگونگی انجام جراحی

عمل بینی استخوانی (رفع قوز بینی) معمولا از داخل سوراخ بینی انجام می‌شود (تکنیک داخل بینی). جراح یک برش در زیر پره‌ی بینی و در داخل کانال هوایی بینی ایجاد می‌کند. با ایجاد این برش‌ها، جراح می‌تواند به بافت‌ها یا استخوان‌هایی که قوز بینی عقابی را تشکیل می‌دهند، دسترسی پیدا کند. در عمل زیبایی بینی جراح سعی می‌کند تا جای ممکن عمل را با ملایمت و به آرامی‌انجام دهد تا از میزان خونریزی و در نتیجه کبودی بعد از عمل بینی بکاهد. جراح مقدار کافی از بافت و استخوان اضافی را می‌تراشد تا تیغه‌ی بینی فرم خوبی پیدا کند. بسیار مهم است که در این مرحله مقدار زیاد یا مقدار کمی ‌از بافت برداشته نشود.

در پایان با بخیه‌های بسیار ریزی، برش‌های جراحی بسته می‌شوند. سپس جراح بینی شما را با یک آتل سبک و رنگ پوست در جای خود ثابت می‌کند. بعد از این زمان اثر بیهوشی و آرام‌بخش، کم‌کم از بین می‌رود و شما کاملا بیدار و هوشیار می‌شوید. در صورتیکه عمل در کلینیک مجهز و تحت نظر پزشک متخصص انجام گیرد  عوارض عمل بینی استخوانی ناچیز خواهدبود .

جراحي چانه (منتوپلاستي)

اگر، علاوه بر داشتن قوز بینی، چانه‌ی بیمار نیز حالت عقب‌رفتگی داشته باشد، معمولا انجام جراحی منتوپلاستی یا کاشت پروتز چانه نیز توصیه می‌شود تا تعادل و توازن کامل در چهره‌ی بیمار  ایجاد شود. برای انجام این عمل، جراح برش‌های کوچکی در داخل دهان ایجاد می‌کند و از طریق آن‌ها، پروتز‌های سلیکونی چانه را در داخل این ناحیه قرار می‌دهد. این عمل نسبتا ساده است و نتایج آن تاثیر بسیار چشمگیر و خوشایندی بر چهره‌ی بیمار دارد.


.

مطب : ایران - اصفهان - خیابان توحید- چهارراه پلیس- مجتمع ماکان 3 طبقه4- واحد 19

تلفن: 36266851-031

تلگرام 0098-9130148085

email : info@drjafaripour.com
.

تمام حقوق سایت برای دکتر جعفری پور محفوظ است

پرسش و پاسخ