جراحی بینی | عمل بینی | جراحی زیبایی

iu

آکنه (جوش) عارضه واقعاً ناراحت کننده‌ای است که حتی بعد از رفع شدن نیز اثری تحت عنوان اسکار آکنه (جای جوش) از خود به جا می‌گذارد. این فرورفتگی‌های کم، خطری برای سلامتی ندارند، اما در زیبایی فرد تاثیر می‌گذارد. دکتر جعفری‌پور می‌تواند با گزینه‌های درمانی مختلف، آن‌ها را رفع کرده و خیالتان را از این بابت آسوده سازد. ایشان می‌توانند به شما کمک کنند تا از میان انواع مختلف گزینه‌های درمانی غیرتهاجمی، از پاکسازی با لیزر گرفته تا مراقبت و نگهداری از پوست، مناسب‌ترین گزینه‌ را بیابید.

آکنه (جوش) چیست؟


آکنه، یک اختلال مزمن شایع است که فولیکول‌های مو و غدد چربی پوست را درگیر کرده و باعث انبساط و انسداد فولیکول‌ها و بروز التهاب می‌شود.

چه کسانی دچار آکنه می‌شوند؟


هر زن و مردی، از هر نژاد و قومیتی، ممکن است به آکنه (جوش) دچار شود. این عارضه در میان نوجوانان و بزرگسالان جوان شایع‌تر است، طوری که 85% از افراد 16 تا 18 ساله به آن دچار می‌شوند. البته، گاهی اوقات کودکان و بزرگسالان نیز در سنین مختلف به آن دچار می‌شوند.

علت بروز آکنه چیست؟


هرچند که مکانیزم‌های بروز آن کاملاً شناخته شده نیستند، اما مشخص شده که آکنه (جوش) حاصل ترکیبی از عوامل زیر است:

 • سابقه خانوادگی
 • هورمون‌های آندروژنیک برون‌زای و درون‌زای
 • باکتری‌های آکنه
 • فعال شدن دستگاه ایمنی ذاتی به وسیله میانجی‌های التهابی
 • انبساط و انسداد فولیکول‌های مو

عوامل زیر می‌توانند باعث تشدید آکنه شوند:

 • سندرم تخمدان پلی‌کیستیک
 • داروها: استروئیدها، هورمون‌ها، داروهای ضدتشنج، مهار کننده‌های گیرنده فاکتور رشد اپیدرمال و غیره
 • استفاده از مواد آرایشی مسدود کننده
 • بالا بودن رطوبت محیط
 • مصرف زیاد محصولات لبنی و غذاهایی با ضریب گلیسمیک بالا

جای جوش آکنه (اسکار) چیست؟


عبارت «ایجاد اسکار» به یک فرایند فیبری اشاره دارد که در آن کلاژن جدید، جهت بهبود یک آسیب‌دیدگی که تمام ضخامت پوست را درگیر کرده است، روی هم انباشته می‌شود. 30% مبتلایان به آکنه (جوش) دچار این مشکل می‌شوند. ایجاد اسکار در مبتلایان به انواع ندولوکیستیک، كونگلوباتا و فولمینانسِ آکنه بسیار شایع است. این مشکل می‌تواند پیامد دراز مدت آکنه نوزادی نیز باشد.

برای کاهش احتمال ایجاد اسکار، در اولین فرصت به دنبال درمان آکنه خود باشید. اغلب موارد شدید آکنه نیز قابل درمان هستند.

ایجاد جای جوش آکنه (اسکار)

untitled-2

لکه‌های (آثار) تیره چه هستند؟


تغییر رنگ‌ پس از التهاب یا لکه‌های تیره، آثار به جا مانده از ضایعات آکنه التهابی تازه التیام یافته هستند.

 • اریتم پس از التهاب: لکه‌های مسطح صورتی یا ارغوانی
 • پیگمنتاسیون پس از التهاب: لکه‌های (پیگمنتاسیون) قهوه‌ای که در افرادی دیده می‌شوند که پوستشان به راحتی برنزه می‌شود.
 • هیپوپیگمنتاسیون پس از التهاب: لکه‌های سفید

تغییرات رنگ پس از التهاب به مرور زمان بهبود می‌یابند، اما رفع کامل آن‌ها ماه‌ها طول می‌کشد.

تغییرات پس از التهاب ناشی از آکنه


لکه‌های صورتی

49

لکه‌های قهوه‌ای

50

لکه‌های سفید

51

جای جوش (اسکار آکنه) چگونه درمان می‌شود؟


چگونگی درمان لکه‌های سیاه به جا مانده از آکنه

روش های درمانی موجود برای از بین بردن جای جوش عبارتند از:

کرم ضدآفتاب: قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث می‌شود اسکارها بیشتر به چشم بیایند و از آنجا که آفتاب می‌تواند از لباس‌هایتان نیز عبور کرده و به پوستتان برسد، بهتر است هر روز و همه جا از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.

سرُم موضعی ویتامین C: ویتامین C به ساخت کلاژن کمک کرده و بهبود را تسریع می‌بخشد. سرم SkinCeuticals C E Ferulic حاوی اسید ال- اسکوربیک خالص است، که همان ویتامین C بوده و به درون پوست جذب می‌شود، که به همین دلیل حتی تا مدت زیادی بعد از خشک شدن سرم نیز تأثیر آن همچنان ادامه دارد.

رتینوئیدها: رتین‌آ یک درمان سطحی است که با سرعت بخشیدن به فرایند تقسیم شدن سلول‌های پوست و بیرون راندن سلول‌هایی که رنگدانه‌ آن‌ها تغییر رنگ یافته، به رفع لکه‌های آکنه کمک می‌کند. این دارو پوست را به آفتاب حساس می‌کند، که بنابراین بهتر است شب‌ها قبل از خواب از موادی مانند کرم‌های شب استفاده کنید.

لایه‌بردارهای شیمیایی: این مواد، محلول‌های ملایمی‌ هستند که جهت پاکسازی و بازتولید پوست به آن مالیده می‌شوند. محصولات حاوی گلیکولیک اسید به فرایند رشد سلول‌های جدید و حتی بهبود رنگ پوست کمک می‌کنند. لایه بردار شیمیایی یکی از روش های موثر برای از بین بردن جای اسکار آکنه می باشد.

روشن‌کننده‌های پوست: برای لکه‌هایی که رنگ مایل به قهوه‌ای دارند از روشن‌کننده‌های حاوی ترکیباتی مانند رتینول، ویتامین C، هیدروکینون، کوجیک اسید یا لیکوریس (شیرین بیان) استفاده می‌شود. ترکیبات روشن کننده پوست، روی آن دسته از لکه‌های آکنه صورتی یا قرمزی که با ملانین یا رنگدانه پوست مرتبط نیستند، به اندازه لکه‌های قهوه‌ای تأثیر ندارند. برای چنین ضایعاتی می‌بایست با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب از پوست در برابر نور خورشید محافظت کرد، البته می‌توان آن‌ها را با استفاده از لیزری به نام لیزر رنگی پالس‌دار که هموگلوبین (رنگدانه‌های قرمز) را هدف می‌گیرد، تا حد زیادی محو کرد. معمولاً رفع کامل این لکه‌ها با لیزر به سه جلسه درمان نیاز دارد، با این حال تنها بعد از یک جلسه نیز آن‌ها تا حد زیادی روشن‌تر می‌شوند.

چگونگی درمان جوشهای آکنه

درم‌ابریژن

در تکنیک درم‌ابریژن لایه‌ بالایی پوست با استفاده از یک برس سیمی مخصوص یا توسط لیزر برداشته می‌شود. بعد از درمان جوش ، پوست تا چند ماه قدری سوزش و ظاهری زخمی داشته و بعد از این مدت بهبود می‌یابد.

درمان با لیزر

درمان‌های لیزری تخریبی و غیرتخریبی به درمان جای جوش صورت خفیف تا متوسط کمک می‌کنند. از لیزر برای درمان اسکار سوختگی نز بهره گرفته می شود.

در درمان با لیزر تخریبی تکه‌ای پوست اطراف ناحیه دارای جوش برداشته می‌شود. در درمان لیزری غیرتخریبی، پوست برای تولید کلاژن جدید و در نتیجه ترمیم بخش‌های آسیب‌دیده خود، تحریک می‌شود.

تکنیک‌های پانچ

این درمان‌ها برای رفع جای جوش های آیس پیک و باکس کار مؤثرند.

برای درمان جای جوش های آیس پیک ملایم با تکنیک برش با پانچ، اسکار به روش جراحی برداشته شده و سپس سوراخ ایجاد شده بر روی پوست بسته می‌شود.

از تکنیک پانچ- گرافت برای جوش های آیس پیک خیلی عمیق استفاده می‌شود. در این تکنیک نیز عمل برداشتن اسکار مانند روش برش با پانچ انجام می‌شود، با این تفاوت که زخم ایجاد شده با پوست برداشته شده از پشت گوش (یا جای دیگری از بدن) پر می‌شود.

از تکنیک «پانچ- بالا بردن» برای اسکارهای باکس کار استفاده می‌شود. در اینجا، محل فرو رفته جای آکنه بریده شده و کمی بالا آورده می‌شود تا هم‌سطح پوست اطراف خود قرار بگیرد و سپس به پوست اطراف بخیه زده می‌شود.

ساب‌سیژن

این یک روش جراحی برای درمان جای جوش رولینگ است. در این روش، لایه بالایی پوست آسیب‌دیده و حوضچه‌های خونی زیر آن برداشته می‌شوند. لخته شدن خون به تشکیل بافت همبندی کمک می‌کند که اسکار را تا سطح بقیه پوست بالا می‌آورد. البته برای آنکه اسکار تا حد امکان محو شود، به درمان با لیزر یا درم‌ابریژن نیاز خواهد بود.


.

مطب : ایران - اصفهان - خیابان توحید- چهارراه پلیس- مجتمع ماکان 3 طبقه4- واحد 19

تلفن: 36266851-031

تلگرام 0098-9130148085

email : info@drjafaripour.com
.

تمام حقوق سایت برای دکتر جعفری پور محفوظ است

پرسش و پاسخ