جراحی بینی | عمل بینی | جراحی زیبایی

40

جراحی زیبایی بینی شامل یک سری مراحل از پیش تعیین شده نیست.هر جراحی منحصر به فرد است و براساس آناتومی بینی و اهداف شخص از جراحی رینوپلاستی انجام می‌شود. اقدامات بعد از جراحی زیبایی بینی به اندازه خود جراحی مهم و قابل تأمل هستند. یکی از نکاتی که بعد از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است نحوه چسب زدن بینی است. با توجه به این که در طول جراحی ممکن است قسمتی از غضروف بینی شما برداشته شده باشد یا پوست اضافه بینی جدا شده باشد، چسب زدن بینی به صورت صحیح می‌تواند به بهبود سریع‌تر غضروف‌های اصلاح شده و همچنین هماهنگ شدن مجدد پوست بینی، کمک شایانی کند.

چسب زدن بینی پس از جراحی زیبایی بینی


بعد از عمل جراحی، لازم است در رختخواب استراحت کنید طوری که سر شما بالاتر از قفسه سینه قرار گیرد؛ این کار برای کاهش خونریزی و تورم توصیه می‌شود. ممکن است بینی شما به دلیل ورم کردن یا نوع اسپیلینتی که در حین عمل داخل آن گذاشته شده است، متراکم و به هم فشرده شده باشد.

در اغلب موارد پانسمان‌های داخل بینی به مدت یک تا هفت روز بعد از عمل، در جای خود باقی خواهد ماند. پزشک نیز به منظور تأمین محافظت و حمایت، بینی را با اسپیلینت می‌بندد. معمولاً این اسپیلینت‌ها به مدت یک هفته در جای خود بسته خواهد بود. پس از اینکه اسپیلینت برداشته شد، پزشک معمولاً به بیمار توصیه می‌کند که حدود 2 تا 3 ماه روی بینی خود چسب بزند؛ البته در بیشتر موارد بیمار فقط در شب باید به این توصیه عمل کند. بیمار می‌تواند هنگام صبح چسب‌ها را باز کند و در شب دوباره آنها را بچسباند.

علت چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی


چسب بینی بعد از عمل به منقبض شدن پوست در اطراف بینی کمک کرده و باعث می‌شود پوست، استخوان و غضروف‌های بینی را به خوبی در جای خود مستحکم شوند. چسب زدن بینی معمولاً برای افراد با پوست معمولی و نسبتاً ضخیم توصیه می‌شود زیرا در این افراد، پوست به زمان بیشتری برای جمع شدن و هماهنگ شدن با غضروف کوچک شده نیاز دارد. چسب زدن بینی همچنین به پیشگیری از تشکیل بافت اسکار در بین پوست و بافت استخوان و غضروف، کمک می‌کند. در صورتی که بافت اسکار ایجاد شده و سپس پوست منقبض شود، آنگاه پوست نمی‌تواند به خوبی به اطراف ساختمان‌های اسکلتی بچسبد و این امر موجب به وجود آمدن ناهمواری و دندانه دندانه شدن روی بینی می‌شود.

علاوه بر این چسب زدن بینی دو فایده‌ی بزرگ دیگر نیز دارد:

 • کاهش التهاب و تورم
 • شکل‌گیری بهتر بینی

در طول دو هفته‌ی اول، چسب زدن بینی بر التهاب، تورم و همچنین شکل‌گیری صحیح بینی مؤثر خواهد بود. با این حال از هفته‌ی دوم به بعد، این کار فقط برای کاهش تورم انجام می‌شود.

علاوه بر این، چسب بینی می‌تواند یک اعلام هشدار برای اطرافیان شما باشد که با دقت با شما برخورد کنند. هنگامی که به بینی خود چسب بینی زده‌اید، به دوستان خود هشدار می‌دهید که نباید بینی شما را لمس کرده، با شما شوخی کنند و یا شما را به فعالیت‌های خشن که ممکن است به بینی شما آسیب برسانند، وادار کنند.

چند روز بعد از عمل، اقدام به چسب زدن بینی کنیم؟


درجه تحمل بیماران متفاوت است؛ برخی می‌توانند تا هفته‌ها یا ماه‌ها بینی خود را چسب بزنند، اما برخی دیگر نمی‌توانند و تنها به مدت چند هفته این کار را انجام می‌دهند. این به پوست شما بستگی دارد؛ ممکن است به چسب‌ها حساسیت داشته باشید و یا پوستتان جوش بزند. در صورتی که نتوانید چسب‌ها را تحمل کنید، معمولاً علائمی از قبیل سوزش، قرمزی، برآمدگی و یا جوش روی پوستتان آشکار می‌شود. اگر هرکدام از این علائم اتفاق افتاد، به مدت چند روز از چسب استفاده نکنید تا علائم فروکش کند سپس دوباره سعی کنید از چسب استفاده کنید.

بهترین کار این است که بعد از عمل به محض اینکه امکان آن فراهم شد، نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل را یاد گرفته و چسب بینی بزنید. در این زمان شما می‌توانید از چسب زدن بینی‌ خود، بیشترین منفعت را ببرید. زمان تعویض چسب بینی به خودتان بستگی دارد و در هر زمان و هر چند دفعه که بخواهید می‌توانید بینی خود را چسب بزنید.

دکتر جعفری پور به شما توصیه می‌کند:

 1. بلافاصله بعد از اینکه اسپیلینت برداشته شد، بینی خود را چسب بزنید. برای این کار از چسب‌های مخصوص جراحی استفاده کنید. هر روز چسب بینی خود را بزنید.
 2. بهتر است در صورت امکان، در طول روز و در محل کار نیز  چسب بینی خود را بزنید. در غیر این صورت حداقل در شب‌ها از چسب بینی استفاده کنید.
 3. حداقل به مدت شش هفته بر این کار مداومت کنید.
 4. در صورتی که بعد از برداشتن چسب‌ بینی متوجه شدید بینی‌تان ورم کرده است، باید به مدت بیشتر از شش هفته توصیه پزشک را دنبال کنید و چسب بینی را بزنید.

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی بینی


 1. بینی خود را با صابون یا مایع شستشو دهنده پاک و سپس خشک کنید. چند دقیقه صبر کنید.
 2. نوار چسب را که دارای عرض 1 اینچی است را به دو نوار نیم اینچی برش دهید و همان‌طور که در شکل‌های زیر نشان داده شده است، آن را به روی بینی بچسبانید.
 3. شکل 1: اولین نوار چسب را درست در بالای نوک بینی قرار دهید و به طور محکم آن را به سمت پایین فشار دهید. دومین نوار را در بالای نوار اول بچسبانید.
 4. شکل 2: نوار چسب سوم را در زیر نوک بینی قرار دهید و آن را به دو طرف بینی بچسبانید و محکم فشار دهید تا نوک بینی را بالا ببرد و ورم آن را کاهش دهد.
 5. شکل 3: آخرین نوار چسب را مطابق شکل روی بخشی از نوار اول بچسبانید و به طور محکم به سمت پایین فشار دهید.

41


.

مطب : ایران - اصفهان - خیابان توحید- چهارراه پلیس- مجتمع ماکان 3 طبقه4- واحد 19

تلفن: 36266851-031

تلگرام 0098-9130148085

email : info@drjafaripour.com
.

تمام حقوق سایت برای دکتر جعفری پور محفوظ است

پرسش و پاسخ